Saç Dökülmesinin Nedenleri

Saç, bedenin oldukça hassas bir kısmıdır. Hemen her şeyden kolayca etkilenebilir, kolayca hastalanabilir. Bu nedenle saç bakımına önem verilmeli, saça özen gösterilmelidir. Belli bir yaştan sonra saç dökülmesi görülmeye başlar, bu doğaldır. Ancak gençlerde de artık oldukça sık karşılaşılan bir sağlık sorunu haline geldi.

saç dökülmesi

saç dökülmesi

Erkekler çoğu zaman saç dökülmesini kabullenir ve kel olma durumuna alışır, hatta kafasını kazıtarak hayatına yeni bir tarz ile devam eder. Ancak kadınlar için bu büyük bir sıkıntı oluşturur. Saç dökülmesinin en büyük nedenleri stres ve beslenme bozukluğudur. Psikolojinin normal bir seyirde devam etmediği durumlarda saç dökülmesi artar.

Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Öncelikle bir dermatolog ile görüşmekte fayda var. Dermatoloğun teşhisine göre fiziksel kaynaklı bir sağlık sorunundan dolayı saç dökülmesi yaşamıyorsa, bu durumda doktorun yönlendirmesi ile ilaç desteği ile aşılabilir. Ancak bu aşamada beslenmeye ve vitamin eksikliğine de dikkat edilmelidir.

saç dökülmesinin nedenleri

saç dökülmesinin nedenleri

Eğer saç dökülmesinin nedeni psikolojik ise, o zaman stresten uzak durulması ve saç bakımına özen gösterilmesi gerekir. Stresi ve psikolojik bozuklukları aşmayı kolaylaştırmak için bir psikologdan yardım alınabilir.

 
 
 
 
 
 
 

Copyright © 2024 Saç Kaynak. Tüm Hakları Saklıdır.