Saçlarda Kepek Neden Oluşur?

Kepek genellikle erkeklerde görülen bir problem gibi düşünülse de aslında kadınların büyük bölümü de bu problemden şikayet ediyor. Peki, saçlarda kepek neden oluşur? Aslında kepek oluşumuna sebebiyet veren pek çok unsur var ve bazı sağlık sorunları da bu nedenler arasında sıralanabilir. Kepek oluşumunun en yaygın nedeni ise saçları olması gerekenden daha az yıkamak geliyor.

Saçlarınızı Kepekten Koruyun

Aynı oranda yaygın olan bir diğer neden de saçların sıcak suyla yıkanmasıdır. Saçların çok sık yıkanması da kepek oluşumu için bir neden olarak düşünülmelidir. Çünkü tüm bunlar saç diplerindeki yağ dengesinin kaybolmasına sebebiyet verir. Yağın azalması da kuruluğu beraberinde getirir. Bu nedenle cilt partikülleri oluşur ve kepek görünümü ortaya çıkar.

Saçların iyi durulanmaması da bu soruna davetiye çıkaran unsurlar arasında yer alıyor. şampuan ya da saç kremi kalıntıları saç diplerinde kepek oluşmasına neden olur. Bazı saç şekillendiricilerin kalıntılarının iyi temizlenmemesi de kepek nedenleri arasında yer alıyor. Son olarak egzama ile sedef hastalığının da bu soruna neden olduğunu belirtmek gerekiyor.

 
 
 
 
 
 
 

Copyright © 2024 Saç Kaynak. Tüm Hakları Saklıdır.