Saçlar Neden Yağlanır, Yağlı Saçlar İçin Ne Yapılmalı

Yağlı saçlar görsel bir sorundur. Saçların aşırı yağlanmasına sebum üretimi neden olur. Saçlarda meydana gelen aşırı yağlanmak nedeniyle saç kökleri tıkanır ve saçlarda dökülme ve kepeklenme meydana gelir.

Saçlarda yağlanmanın en önemli nedeni sebum üretimidir. Sebum üretimi kalıtsal olduğu gibi beslenme ile de yakından alakalıdır.

Yağlı saçlar

Yağlı saçlar

Aşırı yağlı besinler tüketmek saçlarda yağlanma sorununa neden olabilir. Bunun yanında stres, çevresel etkenler, az yıkamak, mevsim değişikliği, hormonlar saçlarda yağlanmaya neden olabilir.

Yağlanma sorunu en çok düz saçlarda ortaya çıkar. Kıvırcık saçlarda yağlanma sorunu ile fazla karşılaşılmaz. Kıvırcık saçlı kimselerin saç diplerinde meydana gelen yağlanma uçlara ulaşamaz.

Ancak düz saç diplerinde meydana gelen yağlanma kısa sürede saç uçlarına ulaşır ve saçta yağlanma sorunu ortaya çıkar.

Yağlı saçlara bakım

Yağlı saçlara bakım

Yağlı Saçlar için Bakım Önerileri

Saçlardaki yağdan tamamen kurtulmak yanlıştır. Zira yağ saçın beslenmesi için önemli bir unsurdur. Burada bahsettiğimiz görsel olarak sorun teşkil eden yağlanmadır.

Yağlanan saçların yağ tabakasından kurtulması için düzenli olarak yıkanması gerekir. Saçta meydana gelen yağlanmayı önlemek için beslenme alışkanlıklarını gözden geçirmek gerekir.

Zira aşırı yağlı gıdalarla beslenmek saçta yağlanmayı hızlandırır. Kepeğe ve yağlanmaya karşı etkili saç bakım ürünleri kullanmak sorunun çözümünde etkili olur.

 
 
 
 
 
 
 

Copyright © 2024 Saç Kaynak. Tüm Hakları Saklıdır.