Kepek Saç Dökülmesine Neden Olur mu?

Kepek Saç Dökülmesine Neden Olur mu?

Kepek Saç Dökülmesine Neden Olur mu?

Kepek, saç derisinde beyaz pullar biçiminde görülen, kronik ve en yaygın saç sorunudur. Ölü deri hücrelerinden yapılan yüzeysel deri tabakasındaki bu pullar, saç derisinin yoğun kurumasıyla oluşur, kepek adını alır ve yakanıza, sırtınıza düşen bu pullar, konfeti gibi sizi mutlu etmez.

Kepek ve saç dökülmesi arasındaki bağlantıyı bulmak için yapılan bazı çalışmalar; kepeklerin doğrudan saç dökülmesine neden olmadığını, arkasındaki asıl suçlunun agresif kaşıma olduğunu tespit etti. Kaşıntıya karşı sürekli dürtü, saç derisini sık sık kaşırken yoğun tahrişe, bu da sonuçta sürtünme nedeniyle saç dökülmesine yol açar.

Saç Dökülmesinin Gerçek Sebebi Nedir?

Her durumda, kepek, kaşınmanın yol açtığı travma yoluyla, dolaylı olarak saç kaybına neden olur. Unutulmaması gereken gerçek, yetişkinlerdeki saç dökülme şekillerinin hiçbirinin doğrudan kepek olmadığıdır. Kepek üretiminin artması sadece saç dökülmesine neden değildir, bazen de neden başka bir şeydir.

Her 50 kadından yaklaşık 20’si yoğun kaşınma hareketlerinden kaynaklanan mekanik saç dökülmesinden muzdariptir. Bununla birlikte, “Dermatit”, endişelenmeniz gereken addır. Dermatit, hem kepek hem de saç dökülmesine neden olan bir saç derisi cilt rahatsızlığıdır ve saç dökülmesi sorunlarından muzdarip çoğu insanın da bazı dermatit versiyonlarına maruz kalması muhtemeldir.

 
 
 
 
 
 
 

Copyright © 2024 Saç Kaynak. Tüm Hakları Saklıdır.